»» mládež

Pavol Országh Hviezdoslav (1849  - 1921)
Ó, mládež naša, tys´držiteľkou rána...


Vo svojej lyrickej skladbe Letorosty velikán slovenskej básnickej tvorby, dramatik a prekladateľ sa obracia k mládeži, vyslovuje jej svoju dôveru, vidí v nej záruku krajšej budúcnosti.


Miesta mládežnícka skupina MARO Hornád v lete 2008 získala grant na vybudovanie oddychovej zóny  "Kráter oddychu" (podrobnejšie informácie si môžete prezrieť na stránke www.marohornad.wbl.sk )


Prečítaj si čo robíme my
- Vatra na Zelený štvrtok - krátke vyznanie Simony


...fotka na úvod
...keď sme boli vo Francúzsku -  program MLÁDEŽ v AKCII


Zelený štvrtok (20. marec 2008)


napísala Simona
Zelený štvrtok vo veľkonočnom období sa v našej dedine stal už akousi tradíciou. Pamätám si na rozprávanie môjho otca, akú veľkú vatru mali, tri dni horela, koľko ľudí sa pri nej zišlo a ako spoločne oslavovali.

Keď sme boli deti, čo je tomu už nejakých tých 10 rokov, Zelený štvrtok bol ešte stále v móde. Chodili sme sa pozerať na kopec ako starší chlapci upravujú vatru a vyčkávali sme na večer, až nakoniec nadišiel. Vatra sa zapálila a my sme sa z toho tešili. Nie každý predsa pálil „verejnú“ vatru. Mali sme to radi. To zoskupenie ľudí čo sa tam zišlo, to teplo čo sálalo z ohňa, zábavu akú sme pri tom všetkom zažili.

A potom to akosi zaniklo. Vtedajší mládežníci vyrástli a ich následníkov odrazu nebolo. Vraveli sme si, že by bolo dobré vzkriesiť túto našu dedinskú tradíciu, nenechať ju zapadnúť prachom.

Oživenie nastalo tento rok. Našla sa skupinka 5 mladých chlapcov, ktorí sa rozhodli oprášiť tradíciu zeleno-štvrtkovej vatry. Zďaleka to nebolo také jednoduché, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Jama na kopci bola zarastená, plná špiny, neporiadku a kopy stavebného odpadu. Vyžiadalo si to asi 3 dni úprav - rúbanie kríkov, hrabanie, úprava priestoru. S výsledkom sme však boli spokojní.

Vatra bola slávnostne zapálená o ôsmej hodine večer a horela až do neskorého rána. Zišli sa pri nej deti a mládežníci i už odrastená mládež. Nebolo nás veľa, no aj to málo stačilo.

Budúci rok plánujeme znova podniknúť túto akciu. Boli by sme však radi, keby sa do jej prípravy i do samotnej akcie zapojilo viac ľudí. Veď ako sa vraví: práca ľudí zbližuje. A teda aj to je spôsob ako sa môžeme vzájomne spoznávať a vytvárať nové vzťahy.

A nakoniec Zelený štvrtok tu bol a bude. Prečo ho teda neosláviť tak ako vieme? Jednou veľkou vatrou na našom kopci.

ďalšie foto TU
na začiatok článku ^

.